Přijímací řízení a podmínky přijetí

Podmínkou přijetí ke studiu v navazujícím magisterském profesním studijním programu je řádné ukončení studia alespoň v bakalářském studijním programu a vykonání přijímací zkoušky ve formě pohovoru, která prověří odborné předpoklady (schopnost ekonomického myšlení a základů evropské integrace), znalost anglického jazyka a motivaci ke studiu programu. Podle Podmínek přijímacího řízení může být přijat pouze ten uchazeč, který splní bodovou hranici vyhlášenou děkankou pro celkový součet a zároveň bodovou hranici vyhlášenou děkankou pro jednotlivé části. Přijímací zkouška může být prominuta za podmínek stanovených Opatřením děkanky k přijímacímu řízení do navazujících magisterských programů.

Vykonání přijímací zkoušky z odborných předpokladů (ekonomického myšlení a základů evropské integrace), znalosti anglického jazyka a motivace ke studiu má formu pohovoru probíhajícího v českém a anglickém jazyce. Pohovor proběhne osobně, v prostorách VŠE, v odůvodněných případech může děkanka umožnit konání pohovoru online. Z odborných předpokladů lze získat max. 50 bodů, ze znalosti anglického jazyka max. 25 bodů a z motivace ke studiu max. 25 bodů. Rámcovým obsahem zkoušky z odborných předpokladů je látka na úrovni zveřejněných okruhů. Kritériem vyhodnocení je správnost odpovědí. Uchazeči ve stanoveném termínu před přijímací zkouškou odevzdají strukturovaný životopis.

Ekonomické myšlení

  1. Rozhodování firmy – náklady a zisk
  2. Chování spotřebitele
  3. Trhy práce a kapitálu
  4. Externality a jejich řešení
  5. Hospodářský cyklus a hospodářský růst
  6. Peníze a peněžní trh
  7. Mezinárodní pohyb zboží a kapitálu, měnový kurz
  8. Vnitřní a vnější nerovnováhy v ekonomice
  9. Hospodářská politika

Literatura:

Mankiw, N. G. (2022). Macroeconomics, 11th edition, Macmillian.

Mankiw, N. G. (2018). Principles of Microeconomics, 8th edition, Cengage.

Základy evropské integrace

  1. Ekonomický vývoj ČR před a po vstupu do EU
  2. Vznik a vývoj evropské integrace
  3. Globální výzvy pro současnou ekonomiku a společnost
  4. Ekonomická a geografická specifika EU
  5. Vnitřní trh EU
  6. Politiky ve výlučné pravomoci EU
  7. Hlavní orgány EU
  8. Udržitelný rozvoj a jeho specifika
  9. Politiky EU v oblasti udržitelné a spravedlivé transformace
  10. Zapojení Česka do mezinárodního obchodu
  11. Nástroje fiskální politiky a kapitálového trhu pro financování udržitelné transformace

Literatura:

Baldwin, R., & Wyplosz, C. (2022). The Economics of European Integration 7th edition. McGraw Hill.

Tietenberg, T., & Lewis, L. (2023). Environmental and natural resource economics. Routledge.

OECD Economic Surveys Czech Republic

EU Commission country reports

Stáhnout, zde.

Řádné ukončení studia alespoň v bakalářském studijním programu je ověřeno bezprostředně před vykonáním přijímací zkoušky a nejpozději v den zápisu do studia. Uchazeči jej prokazují odevzdáním digitálně konvertovaného vysokoškolského diplomu.

Uchazeč, který získal zahraniční vysokoškolské vzdělání absolvováním studia ve vysokoškolském programu na zahraniční vysoké škole, prokazuje splnění podmínky dosažení předchozího vzdělání úředně ověřenou kopií diplomu, úředně ověřenou kopií dodatku k diplomu a úředním překladem výše uvedených dokumentů do českého nebo anglického jazyka. Doklad o obecném uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v České republice (nostrifikace) se vyžaduje jen v případě, že Fakulta mezinárodních vztahů vysloví pochybnosti o dostatečné úrovni, rozsahu nebo obsahu předchozího zahraničního vzdělání uchazeče, doloženého zahraničním dokladem, a vyzve uchazeče k prokázání vzdělání předložením nostrifikace.

Nejzazší termín pro doložení splnění výše uvedených podmínek je termín zápisu do studia uvedený níže. Na základě písemné žádosti doručené nejpozději v den zápisu může děkanka stanovit individuální termín zápisu těm uchazečům, kteří skládají státní závěrečnou zkoušku po termínu přijímací zkoušky a těm uchazečům, kteří čekají na vyřízení nostrifikace. Individuální termín zápisu do studia se může konat nejpozději 12. září 2025.

Podmínka vykonání přijímací zkoušky, skládající se z vyhodnocení odborných předpokladů, znalosti anglického jazyka a motivace ke studiu, je ověřena vyhodnocením přijímacího pohovoru. Za splněnou je považována v případě, že uchazeč splní bodovou hranici vyhlášenou děkankou pro celkový součet a zároveň bodovou hranici vyhlášenou děkankou pro každý z testů.

  • Autor: PR FMV
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: